«Відомі математики на банкнотах та монетах України і світу»
13.02.2024 Administrator Категорія: Шкільне життя
8 лютого у рамках проведення в нашій школі декади математики, фізики та інформатики відбувся захід «Відомі математики на банкнотах та монетах України і світу» для учнів 11-Б класу. Розпочала його класний керівник Наталя Дмитрівна Ваврів, наголосивши, що математика – це зовсім не «сухий» предмет, як багато хто вважає, це не тільки абстрактні формули, а й велика частина нашого повсякденного життя.
Учні та запрошені на захід гості з цікавістю дізналися, що грошові знаки часто мають зображення відомих особистостей. Так, за час існування Монетного двору Національного банку України випущено майже три сотні ювілейних і пам’ятних монет, об’єднаних у 23 тематичні серії, серед яких однією з найбільш визначних є серія «Видатні особистості України». Серед видатних особистостей є і представники математики – науки, яка за висловом Карла Гауса, є царицею наук.
Учениці Катерина Ваврик і Вероніка Суліма підготували презентацію про відомих математиків, чиї обличчя прикрашають ювілейні монети та банкноти України і світу. Вони розповіли, що зображено на аверсі та реверсі монет, представили відомих українських та світових вчених-математиків, розказали про їхні заслуги. В Україні перша така монета номіналом 2 гривні була випущена у 2001 році до 200-річчя з дня народження видатного українського вченого – математика, академіка п’яти академій Михайла Остроградського (1801-1862), який народився у с. Пашенівка на Полтавщині. Основні його наукові праці присвячені математичному аналізу, теоретичній механіці, математичній фізиці. Також присутні дізналися, зокрема, про Георгія Феодосійовича Вороного (1868-1908) – одного із творців геометрії чисел, засновника кількох нових напрямів у аналітичній теорії чисел і геометрії; Миколу Боголюбова (1909-1992) – одного із засновників сучасної фундаментальної науки, основоположника шкіл нелінійної механіки та статистичної фізики; математику, педагогу і громадському діячу Михайлу Кравчуку (1892-1942) – академіку Академії наук України, автору фундаментальних праць з алгебри, математичного аналізу, теорії лінійних перетворень, теорій функцій.
Торкнулися також й історичних постатей, зображених на українських банкнотах, що перебувають в грошовому обігу. Й учні, і присутні гості згадали про них багато цікавих фактів. Низка оригінальних запитань та завдань, пов’язаних із математикою та економікою завершила захід, який видався інформаційно багатим, поглибив знання учнів з історії математики, розширив знання про неї та її використання у житті.
Коментарі 0